Trichoskopia skóry głowy
- Strona główna
- Trychologia
- Trichoskopia skóry głowy
Trichoskopia skóry głowy
Diagnostyka chorób włosów wymaga precyzyjnej analizy wywiadu, badania trichoskopowego oraz wykorzystania wyników dostępnych badań diagnostycznych.
Trichoskopia jest nową, opracowaną przez polskich dermatologów, metodą diagnostyczną, która umożliwia obserwację i ocenę struktur na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej i górnych warstw skóry właściwej oraz stan włosów.
Jest to technika, która pozwala na uzyskanie powiększeń 10× (przy pomocy dermoskopu ręcznego) lub tak jak w naszym gabinecie wyższych, bo aż 300× (kamera trychologiczna).
W trichoskopii dokonuje się oceny łodyg włosów oraz struktur skóry owłosionej głowy, w tym w szczególności ujść mieszków włosowych, stanowiących górną część kanału włosa, skóry otaczającej mieszek oraz naczyń mikrokrążenia. W niektórych przypadkach dodatkowe badanie brwi lub rzęs i innego owłosienia pozwala na uzyskanie informacji istotnych diagnostycznie.
Trichoskopia daje możliwość różnicowania łysienia androgenowego kobiet z przewlekłym łysieniem telogenowym, różnicowanie łysienia plackowatego z trichotillomanią oraz różnicowanie różnych postaci łysienia bliznowaciejącego. Ponadto metoda ta daje możliwość łatwego różnicowania włosów wypadających z włosami łamiącymi się, co zazwyczaj nie jest proste w ocenie klinicznej lub ocenie innymi dostępnymi metodami diagnostycznymi.
Trichoskopia jest również wykorzystana w różnicowaniu chorób zapalnych skóry, w szczególności w różnicowaniu łuszczycy skóry głowy z łojotokowym zapaleniem skóry.
Trichoskopia jest przeznaczona dla osób, którym nadmiernie wypadają włosy (ponad 100 włosów dziennie) oraz przerzedzają się. Osobom, które zmagają się z łysieniem plackowatym, także zaleca się badanie trichoskopii w celu diagnostyki oraz monitorowania przebiegu leczenia. Kolejnym wskazaniem do badania są wszelkie zmiany w obrębie skóry głowy np.: plamki, guzki, rumienie. Trichoskopię wykonuje się także u osób, które zmagają się z łamliwością włosów.
Badanie, jakim jest trichoskopia, wykonywane jest za pomocą videodermatoskopu. Za pomocą kamery przystawionej do skóry głowy trycholog uzyskuje nawet 300-krotne powiększenie na ekranie monitora, dzięki czemu dokonuje analizy włosów i skóry głowy.
Podczas trichoskopii uzyskuje się obraz z trzech obszarów: części skroniowych, potylicznej i czołowej.
Do badania nie trzeba się wcześniej specjalnie przygotowywać. Trzeba jednak pamiętać, że po wszelkich zabiegach fryzjerskich (jak np. farbowanie) trzeba odczekać około 2 tygodni, aby ją wykonać.
Dobrze jest także, jeśli włosy przed badaniem nie będą myte około 2 lub 3 dni. W tym czasie nie wolno używać także żadnych pianek do włosów, olejków oraz lakieru.
Samo badanie trwa około 30 minut i jest całkowicie bezbolesne. Po trichoskopii nie występują żadne powikłania. Można wykonywać je w każdym wieku oraz u kobiet w ciąży. Łączny czas pierwszej wizyty u trychologa to ok. 1,5 – 2 godz.
Samo badanie trwa około 30 minut i jest całkowicie bezbolesne. Po trichoskopii nie występują żadne powikłania. Można wykonywać je w każdym wieku oraz u kobiet w ciąży. Łączny czas pierwszej wizyty u trychologa to ok. 1,5 – 2 godz.
Cennik:
Konsultacja trychologiczna
150 złTrychologia
Masz pytania?
Chcesz zarezerwować dermokonsultację? Potrzebujesz więcej informacji na temat zabiegu? Zadzwoń do nas lub napisz!