Trichoskopia skóry głowy

Diagnostyka chorób włosów wymaga precyzyjnej analizy wywiadu, badania trichoskopowego oraz wykorzystania wyników dostępnych badań diagnostycznych.

Trichoskopia jest nową, opracowaną przez polskich dermatologów, metodą diagnostyczną, która umożliwia obserwację i ocenę struktur na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej i górnych warstw skóry właściwej oraz stan włosów.
Jest to technika, która pozwala na uzyskanie powiększeń 10× (przy pomocy dermoskopu ręcznego) lub tak jak w naszym gabinecie wyższych, bo aż 300× (kamera trychologiczna).
W trichoskopii dokonuje się oceny łodyg włosów oraz struktur skóry owłosionej głowy, w tym w szczególności ujść mieszków włosowych, stanowiących górną część kanału włosa, skóry otaczającej mieszek oraz naczyń mikrokrążenia. W niektórych przypadkach dodatkowe badanie brwi lub rzęs i innego owłosienia pozwala na uzyskanie informacji istotnych diagnostycznie.
Trichoskopia daje możliwość różnicowania łysienia androgenowego kobiet z przewlekłym łysieniem telogenowym, różnicowanie łysienia plackowatego z trichotillomanią oraz różnicowanie różnych postaci łysienia bliznowaciejącego. Ponadto metoda ta daje możliwość łatwego różnicowania włosów wypadających z włosami łamiącymi się, co zazwyczaj nie jest proste w ocenie klinicznej lub ocenie innymi dostępnymi metodami diagnostycznymi.
Trichoskopia jest również wykorzystana w różnicowaniu chorób zapalnych skóry, w szczególności w różnicowaniu łuszczycy skóry głowy z łojotokowym zapaleniem skóry.

Trichoskopia jest przeznaczona dla osób, którym nadmiernie wypadają włosy (ponad 100 włosów dziennie) oraz przerzedzają się. Osobom, które zmagają się z łysieniem plackowatym, także zaleca się badanie trichoskopii w celu diagnostyki oraz monitorowania przebiegu leczenia. Kolejnym wskazaniem do badania są wszelkie zmiany w obrębie skóry głowy np.: plamki, guzki, rumienie. Trichoskopię wykonuje się także u osób, które zmagają się z łamliwością włosów.

Badanie, jakim jest trichoskopia, wykonywane jest za pomocą videodermatoskopu. Za pomocą kamery przystawionej do skóry głowy trycholog uzyskuje nawet 300-krotne powiększenie na ekranie monitora, dzięki czemu dokonuje analizy włosów i skóry głowy.
Podczas trichoskopii uzyskuje się obraz z trzech obszarów: części skroniowych, potylicznej i czołowej.

Do badania nie trzeba się wcześniej specjalnie przygotowywać. Trzeba jednak pamiętać, że po wszelkich zabiegach fryzjerskich (jak np. farbowanie) trzeba odczekać około 2 tygodni, aby ją wykonać.
Dobrze jest także, jeśli włosy przed badaniem nie będą myte około 2 lub 3 dni. W tym czasie nie wolno używać także żadnych pianek do włosów, olejków oraz lakieru.

Samo badanie trwa około 30 minut i jest całkowicie bezbolesne. Po trichoskopii nie występują żadne powikłania. Można wykonywać je w każdym wieku oraz u kobiet w ciąży. Łączny czas pierwszej wizyty u trychologa to ok. 1,5 – 2 godz.

Koszt pierwszej wizyty u trychologa z pełnym wywiadem, analizą wyników labolatoryjnych i trichoskopią to 150 zł.